24/01/2022

RSS

Το ‘’ύστατο χαίρε’’ στον Ιωάννη Σταθόπουλο

02/11/2021

1Σε ηλικία 87 ετών απεβίωσε το μεσημέρι του Σαββάτου 30 Οκτωβρίου 2021, στην οικία του στη Σπάρτη,  ο Λάκωνας πολιτικός Ιωάννης Σταθόπουλος.

Η Εξόδιος ακολουθία τελέσθηκε νωρίς το απόγευμα της Δευτέρας 1ης Νοεμβρίου, στον Μητροπολιτικό Ναό Ευαγγελιστρίας Σπάρτης, προεξάρχοντος του Σεβασμιωτάτου Μητροπολίτη μας κ. Ευσταθίου. Τις δέουσες τιμές απέδωσαν άγημα και η μπάντα του Πολεμικού Ναυτικού, ενώ επικήδειους λόγους εξεφώνησαν ο αδερφός του, νομικός, ακαδημαϊκός και πρώην υπουργός κ. Μιχάλης Σταθόπουλος, ο Α΄ Αντιπρόεδρος του Ελληνικού Κοινοβουλίου κ. Νικήτας Κακλαμάνης, εκπροσωπώντας τη Βουλή, εκπρόσωπος του Πολεμικού Ναυτικού και ο Λάκωνας αντιναύαρχος ε.α. του Πολεμικού Ναυτικού Κωνσταντίνος  Καταγάς, ο οποίος συμμετείχε μαζί με τον εκλιπόντα στο «Κίνημα του Ναυτικού».

Με θερμά λόγια αποχαιρέτησε τον εκλιπόντα ο σεπτός Ποιμενάρχης μας, ο οποίος αναφέρθηκε στο ήθος, τον πατριωτισμό,  το πνεύμα συνεργασίας και την ταπεινότητα που τον διέκριναν, τόσο στον πολιτικό όσο και στον κοινωνικό του βίο. Επίσης ο Σεβασμιώτατος εκθείασε την οικογένειά του και ιδιαίτερα την σύζυγό του Αικατερίνη, η οποία στάθηκε δίπλα του με αξιοπρέπεια και αγάπη μέχρι το τέλος της ζωής του. Ακολούθησε η ταφή στο Α” Κοιμητήριο Σπάρτης.

ΒΙΟΓΡΑΦΙΚΟ

Ο αείμνηστος Ιωάννης Σταθόπουλος γεννήθηκε το 1934 στην Αθήνα και ήταν ένα από τα έξι παιδιά του Παναγιώτη Σταθόπουλου από τη Λογγάστρα Δήμου Σπάρτης.

Εισήλθε στη Σχολή Ναυτικών Δοκίμων στις 26.09.1952, αποφοίτησε δε ως μάχιμος Σημαιοφόρος στις 30.06.1956. Ακολούθως, προήχθη σε Ανθυποπλοίαρχο στις 18. 06.1959, σε Υποπλοίαρχο στις 25.10.1965 και σε Πλωτάρχη στις 22.06.1968.

Στις 26.05.1973, υπηρετώντας στο 1ο Επιτελικό Γραφείο του Αρχηγείου Ναυτικού, συνελήφθη για τη συμμετοχή του στο αντιδικτατορικό Κίνημα του Ναυτικού του Μαΐου 1973, αποφυλακίστηκε στις 21.08.1973 με τη χορήγηση της γενικής αμνηστίας και στις 25.10.1973 αποτάχθηκε. [Σύμφωνα με τα αναφερόμενα στο «Το Κίνημα του Π. Ναυτικού, Μάιος 1973» του Ν. Παπαδημητρίου, ήταν μυημένος και στην «Κίνηση» του Διοικητή Ταχέων Σκαφών Πλοιάρχου Σ. Σούλη. (απαγωγή του Γ. Παπαδόπουλου με μια τορπιλάκατο με την ευκαιρία επιβίβασής του σε πλοία του Στόλου για παρακολούθηση άσκησης. Παρόλο που η ευκαιρία παρουσιάστηκε τον Αύγουστο 1969, το σχέδιο δεν προχώρησε καθώς υπήρξαν ενδείξεις ότι οι Απριλιανοί είχαν πληροφορίες για το εγχείρημα).]

Στις 13.08.1974, μετά την αποκατάσταση της Δημοκρατίας, επαναφέρθηκε στη μόνιμη υπηρεσία ως μηδέποτε απομακρυνθείς, συγχρόνως προαγόμενος σε Αντιπλοίαρχο (αναδρομικά από 30.06.1972) και αποστρατεύθηκε με αίτησή του, λόγω βουλευτικής υποψηφιότητας στις 31.10.1974, ως Αντιπλοίαρχος ε.α.

Το 1984 και το 1989, αρνήθηκε την προαγωγή του σε ανώτερους βαθμούς, δεδομένου ότι έκρινε πως δεν την εδικαιούτο γιατί είχε οικειοθελώς αποχωρήσει από την ενεργό υπηρεσία για να συμμετάσχει στις βουλευτικές εκλογές. Κατόπιν τούτου, παρέμεινε στο βαθμό του Αντιπλοιάρχου ε.α.

Στις 20.09.1989, του απονεμήθηκε το Μετάλλιο Αντιδικτατορικής Δράσης.

Φοίτησε στη Σχολή Υποβρυχίων στις ΗΠΑ (1964) και στην Ελληνική Σχολή Υποβρυχίων (1966), λαμβάνοντας Πτυχίο Εξειδίκευσης Αξιωματικού Υποβρυχίων, ενώ υπηρέτησε σε πλοία επιφανείας, υποβρύχια και επιτελικές θέσεις.

Υπηρέτησε ως Κυβερνήτης του ναρκαλιευτικού ΣΑΛΑΜΙΝΙΑ (1960, Ανθυποπλοίαρχος) και των κανονιοφόρων ΜΕΛΕΤΟΠΟΥΛΟΣ (1967, Υποπλοίαρχος) και ΑΡΣΛΑΝΟΓΛΟΥ (1968, Υποπλοίαρχος/Πλωτάρχης) ενώ ως Πλωτάρχης, ανέλαβε καθήκοντα Διευθυντή ΓΕΝ/Β2 (1969), Κυβερνήτης του πετρελαιοφόρου στόλου ΑΡΕΘΟΥΣΑ (1970-1971) και Διευθυντής του 1ου Επιτελικού Γραφείου του Αρχηγείου Ναυτικού (1973).

Επίσης, εκτός από άλλες μονάδες του Στόλου, υπηρέτησε στο Ναύσταθμο Κρήτης, τη Ναυτική Διοίκηση Νοτίου Αιγαίου και το Αρχηγείο Ναυτικού.

Εκλέχθηκε Βουλευτής Λακωνίας με το κόμμα της Νέας Δημοκρατίας (1974-1996) και χρημάτισε Υφυπουργός Εθνικής Άμυνας (1991-1993, κυβέρνηση Κων/νου Μητσοτάκη).

Κατά τη διάρκεια της πολιτικής του διαδρομής διετέλεσε Γραμματεύς της Βουλής το 1976, Πρόεδρος της Κοινοβουλευτικής Επιτροπής Δημόσιας Τάξεως (1977-80), Αντιπρόεδρος των Κοινοβουλευτικών Επιτροπών Εθνικής Άμυνας και Εσωτερικών (1977-81), μέλος της Βορειανατολικής Συνελεύσεως από το 1978. Το 1981 εξελέγη μέλος της Διοικούσης Επιτροπής της ΝΔ και του τμήματος Ιδεολογίας και Διεθνών Σχέσεων. Διετέλεσε, ακόμη, αναπληρωτής Γραμματεύς της Κοινοβουλευτικής ομάδας της ΝΔ (1986-88 και 1993-96), Πρόεδρος της ΟΚΕ Εμπορικής Ναυτιλίας (1986-87) και Πρόεδρος της ΟΚΕ Εθνικής Αμύνης (1989-90).

Έχει γράψει το βιβλίο «Το Κίνημα του Ναυτικού, Μάιος 1973, Προσωπική Μαρτυρία» (2003).

(φωτογραφικό υλικό: lakonikos.gr)

DSC_1763 (2) DSC_1769 DSC_1773 DSC_1775 DSC_1779 251482924_305537884735426_584186915469006168_n