19/09/2019

RSS

Εκδημία π. Αντωνίου Κοντραφούρη

21/08/2018

Π. ΑΝΤΩΝΙΟΣ ΚΟΝΤΡΑΦΟΥΡΗΣ 001 (2)Σε ηλικία 91 ετών απεβίωσε την Παρασκευή 17 Αυγούστου 2018  ο συνταξιούχος κληρικός π. Αντώνιος Κοντραφούρης. Η Εξόδιος Ακολουθία τελέσθηκε το πρωί της Τρίτης 21 Αυγούστου στον Ι.Ν Αγίου Χαραλάμπους Λαχίου Βοιών προεξάρχοντος του Σεβασμιωτάτου Μητροπολίτη μας κ. Ευσταθίου και με τη συμμετοχή πλειάδας κληρικών από την ευρύτερη περιοχή.

Ο αείμνηστος π.  Αντώνιος γεννήθηκε στις 15 Νοεμβρίου 1927 στο Λάχι Βοιών. Αποφοίτησε από το εξατάξιο Γυμνάσιο Αρρένων Σπάρτης. Ενυμφεύθηκε το 1956 με την Αρχοντούλα Σκαμνίδη με την οποία απέκτησαν έξι τέκνα: την Ευγενία, την Ανέζα, τον Γεώργιο, τη Μαρία, τον  Κωνσταντίνο και τον αείμνηστο Παναγιώτη. Χειροτονήθηκε διάκονος στις 29 Οκτωβρίου 1978  στον Ι.Ν Αγίας Τριάδος Βόννης Γερμανίας και πρεσβύτερος στον ίδιο Ναό στις 9 Δεκεμβρίου 1978 από τον Μακαριστό Μητροπολίτη Γερμανίας κυρό Ειρηναίο. Το 1979  επέστρεψε στην γενέτειρά του και άρχισε να διακονεί στην Ιερά Μητρόπολή μας. Συγκεκριμένα, από 1η Ιουλίου 1979 έως τις 30 Σεπτεμβρίου 1984 υπηρέτησε στην Ενορία Καστανέας Βοιών. Από την 1η Οκτωβρίου 1984 έως τις 31 Μαΐου 1996 απεσπάσθη στην Ενορία Ελαίας. Στη συνέχεια τοποθετήθηκε στην Ενορία Κουπίων, την οποία διακόνησε από την 1η Ιουνίου 1996 έως τις 30 Ιουνίου 1998. Από την 1η Ιουλίου 1998 έως την συνταξιοδότησή του, το 2003,  υπηρέτησε στην Ενορία Αγίου Νικολάου Μονεμβασίας.  Ήταν πνευματικός από την 1η Φεβρουαρίου 1980.

Ας είναι αιωνία η μνήμη του.