13/12/2017

RSS

ΕΚΔΗΜΙΑ ΠΑΤΡΟΣ ΣΤΑΥΡΟΥ ΑΓΓΕΛΑΚΟΥ

21/06/2013

p.Stavros AggelakosΤην Τρίτη 18 Ιουνίου 2013 εψάλλη στη Μονεμβασία, η νεκρώσιμος ακολουθία του αειμνήστου ιερέως και παλαιοτέρου εφημερίου αυτής, πατρός Σταύρου Αγγελάκου. Της νεκρωσίμου ακολουθίας προέστη ο Σεβασμιώτατος Μητροπολίτης Μονεμβασίας και Σπάρτης κ.κ. Ευστάθιος ο οποίος και μίλησε καταλλήλως για τον εκλιπόντα και πολύ αγαπητό σε όλους ιερέα, Σταύρο Αγγελάκο.

Ο πατήρ Σταύρος γεννήθηκε στον Άγιο Δημήτριο Μονεμβασίας την 1η Οκτωβρίου 1930. Αποφοιτήσας από το Εκκλησιαστικό Φροντιστήριο Καλαμάτας, ενυμφεύθη στις 10/11/1957 στον Ασωπό Λακωνίας, την Κωνσταντίνα Ατσιδάκου με την οποία απέκτησαν δύο θυγατέρες, τη Νεκταρία και την Αρχοντούλα.

Χειροτονήθηκε διάκονος στις 28/02/1958 στον Ιερό Ναό Υπαπαντής Καλαμάτας και πρεσβύτερος στις 02/03/1958 στα Αρφαρα Μεσσηνίας, από τον Μητροπολίτη Μεσσηνίας κυρό Χρυσόστομο (Δασκαλάκη).

Από τις 04/03/1958 έως τις 30/04/1969 διετέλεσε εφημέριος της ενορίας Αγίου Δημητρίου Μονεμβασίας, ενώ από τις 04/10/1974 έως τις 09/08/1979 διετέλεσε εφημέριος της Ορθοδόξου κοινότητος Παμμεγίστων Ταξιαρχών Albury Αυστραλίας, όπου και έλαβε την πνευματική πατρότητα και το οφφίκιο του οικονόμου από τον Αρχιεπίσκοπο Αυστραλίας Στυλιανό.

Από τις 18/08/1979 έως τις 30/11/1979 διετέλεσε εφημέριος της ενορίας Αγίου Ιωάννου Σπάρτης, ενώ από την 01/12/1979 μέχρι και τις 25/07/2003 οπότε και συνταξιοδοτήθηκε, ανέλαβε την ενορία της Μονεμβασίας, διατελώντας και ως Αρχιερατικός Επίτροπος αυτής, από τις 12/02/1982 έως τις 06/02/1984 καθώς και από τις 02/05/1985 έως την 01/03/2001.

Στις 9 Σεπτεμβρίου 1998, ο Σεβασμιώτατος Μητροπολίτης Μονεμβασίας και Σπάρτης κ.κ. Ευστάθιος του απένειμε το οφφίκιο του πρωτο-πρεσβυτέρου. Ας είναι αιωνία του η μνήμη.